Biraz daha aromaterapi

Biraz daha aromaterapi


“ Bütünü tedavi etmeden parçayı, ruhu hesaba katmadan bedeni iyileştirmeye çabalamayın. Eğer beden ve kafa iyiyse bu sefer zihni iyileştirmeyle başlayın! Bu yapılması gereken en önemli şeydir. Doktorların ruh ve bedeni birbirinden ayırması günümüzde insan bedeni tedavisinde olan en büyük hatadır.”
Plato, Chronicles

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında hayat konforumuz artarken, bizler içsel olarak doğal ve sağlıklı olana daha çok yönelmeye başladık. Şimdilerde, geçmiş toplumların bilgeliğiyle süslenmiş bir çok alternatif terapi, bitkilerin şifa verici özellikleri ve doğanın bizlere sunduğu bir çok iyilik için daha çok bilgi edinmeyi, market raflarının dışına çıkıp kendimiz ve sevdiklerimiz için en iyi olanı bulma çabasındayız.
İşte, bu arayış içerisinde dünyada yükselen trendlerden biri de aromaterapidir. Aromaterapi, bitkilerden distilasyon yoluyla elde edilen, birbirinden çekici ve değişik kokulara sahip öz yağların, arzu edilen iyiliği yaratmak için kullanılması sanatıdır. Bir çok yöntemden ayrılan en büyük özelliği, tedavi ve daha iyi bir yaşam için insan varoluşunu ruhen, bedenen ve zihnen bir bütün olarak değerlendirmesidir!
Aromaterapi, bitki krallığının bizlere sunmuş olduğu, uçucu yağlar olarak da bilinen öz/esansiyel yağların sistemik kullanımı ile tedavi ve hastalıklardan korunma amaçlı kullanılmasıdır. Esansiyel yağlar molekül olarak o kadar küçüktürler ki, cilt tarafından kolaylıkla emilir, nefes yoluyla akciğerlere ve koku yoluyla beyne kolaylıkla ulaşırlar. Bu teropatik içerikler arkasından kan dolaşımına katılarak etkili iyileştirici etkilerini gösterirler.
Koku, en ilkel duyumuz olmakla beraber, korku, travmalar ve hafızayla ilintili amigdala ile direk bağlantısı onu eşsiz yapar. Beyin kimyasını etkileme becerisinden dolayı hormonlar, duygular ve zihinsel yapı üzerinde etkilidir. Örneğin, kendinizi üzgün yada depresif hissettiğinizde, üç kere derin nefes alarak mis kokulu bergamot (Citrus bergamia) öz yağını içinize çekin. Yüzünüzde belirecek tebessüm sizi şaşırtmasın 
İkinci ana kullanım yöntemi ise, deri üzerinde ki topikal uygulamalardır. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta, öz / esansiyel yağların direk teması çeşitli reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle, tüm öz yağlar, taşıyıcı yağlar ile karıştırılmalıdır. Taşıyıcı yağlar, soframızdan da tanıdığımız, zeytin yağı, fındık yağı, Hindistan cevizi yağı gibi içilebilir yağlardır.
İstenilen etkiyi sağlayabilmek için, öncelikle uygun formüller oluşturulmalıdır, saf ve doğal yetiştirilmiş ve damıtılmış yağlar kullanılmalıdır. Yüksek kalite ve size uygun formüle edilmiş bir aromaterapik ürün, kokusu ve şifa dolu içeriği ile bedeninizin, ruhunuzun ve zihninizin dengelenmesine, temizlenmesine ve daha uyum içinde olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda aromaterapi uygulamalarının düzenli kullanımı immün sistemi kuvvetlendirirken genel sağlık durumunuzu iyi yönde etkiler.

Takip edin

Yazar hakkında

Kudret Görmek administrator

Uzman Klinik Aromaterapist / Estetisyen

Bir cevap yazın